garść informacji

FLEX I FLOCK
Folia FLEX

Stosowanie tego rodzaju metody obejmuje wykorzystanie dwuwarstwowej folii, które jest zarazem płaska, gładka, jak i matowa (choć spotykane są również warianty błyszczące.) Folia FLEX najczęściej wykonywana jest z materiału PVC lub poliuretanu, które doskonale współpracują z ubraniami z tkanin sztucznych lub bawełnianych i innych naturalnych.

Przy pomocy tej metody wykonuje się prostsze nadruki, nie posiadające dodatkowych urozmaiceń kolorystycznych, w postaci tonowania oraz cieniowania. Często stanowi tańszą alternatywę dla innych technik nadruku, dzięki łatwości i sprawności wykonania. Wymagane jest wyłącznie wykorzystanie plotera tnącego, który odpowiednio dopasuje kształt powierzchni do transferu do wybranego nadruku oraz będzie odpowiadał za jego naniesienie na wybraną część odzieży.

Folia FLOCK

W przeciwieństwie do gładkiej i matowej powierzchni FLEX, folia FLOCK wyróżnia się wypukłą strukturą, która w dotyku przypomina aksamit lub zamsz, dzięki wyczuwalnemu meszkowi. Jest ona również znacznie grubsza, jednocześnie odkształcając się tymczasowo wraz z materiałem (nie pęka). Pozostaje wytrzymała nawet podczas długiej eksploatacji, a proces jej nanoszenia jest identyczny jak w przypadku FLEX.

Stosuje się dedykowany ploter tnący, którego zadaniem jest wycięcie kształtu folii, aby była ona dopasowana do nadruku, który ma się znaleźć na tkaninie. Warto dodać, ze metoda FLOCK jest idealna przede wszystkim dla materiałów naturalnych, w tym między innymi bawełny. Na niej wykonamy dowolną grafikę lub inny nadruk w jednym z kilkudziesięciu dostępnych kolorów.

Możliwości i ograniczenia

Obecnie jesteśmy w stanie zadrukować pole ok 35 x 45 cm.

Do wykonania zdobienia wykorzystujemy wysokiej jakości folie uznanych marek. W przeciwieństwie do sitodruku paleta kolorów jest ograniczona do kilkudziesięciu kolorów.

Nadruki folią Flex i Flock idealnie sprawdzają się przy małych, jednostkowych nakładach.